KUKAAN EI OLE TÄYDELLINEN (1994)
Nobody's FoolSully on itsepäinen eläkeikää lähestyvä mieslapsi, joka kiusaa työnantajaansa raksalla tekaistujen oikeusjuttujen kanssa ja flirttailemalla pomonsa vaimon kanssa. Kun Sullyn vieraantunut poika perheineen muuttaa takaisin kaupunkiin, hän tapaa ensi kertaa lapsenlapsensa ja ryhtyy paikkaamaan välejään jälkikasvunsa kanssa. Häätöuhka kotitalosta aiheuttaa kuitenkin odottamattomia ongelmia Sullylle.
***
Kuvitteellinen pikkukaupunki New Yorkin osavaltiossa tarjoaa konstailemattomat puitteet Robert Bentonin draamalle, joka on kuin varta vasten räätälöity pääosaa esittävälle Paul Newmanille. Ohjaaja Bentonin kynäilemä käsikirjoitus perustuu Richard Russon vuotta aiemmin ilmestyneeseen samannimiseen romaaniin. Elokuva – joka vilisee amerikkalaisen elokuvan vuosituhanteen vaihteen mielenkiintoisimpia näyttelijänimiä – muodostui sen verran mukavaksi menestykseksi, että se poiki kaksikolle uuden Russo-tuotannon neljä vuotta myöhemmin. Kirjailija oli nimittäin mukana laatimassa käsikirjoitusta Newmanin ja Bentonin neo noir -jännäriin Twilight (1998).
Kukaan ei ole täydellinen on sen sijaan kaikkea muuta kuin trilleri – ellei jännityselementtinä halua pitää erään tietyn lumilingon toistuvia, leikillisiä varkauksia. Tshehovilaiseksikin luonnehdittu elokuva ei ole niinkään juonivetoinen, vaan se elää ja hengittää henkilöhahmojensa kautta.
Kuusikymppinen Sully (Paul Newman) asuu vanhan opettajansa (Jessica Tandy viimeisessä roolissaan) vuokralaisena. Hän heittää vuoroin raksakeikkaa, vuoroin kapuloita pomonsa, paikallisen urakoitsijan Carlin (Bruce Willis) rattaisiin. Sullyn polvi on sökö, eikä mies arkaile haastaa Carlia oikeuteen milloin mistäkin työehtoihin liittyvästä rikkeestä. Carlin vaimon Tobyn (Melanie Griffith) kanssa flirttailu on pelkkää bonusta.
Miesten jatkuva henkien taistelu muodostaa hilpeän ulottuvuuden rakastettavan jäärän elämään, jonka menneisyyden virheet näkyvät suhteessa omaan vieraaksi jääneeseen poikaan (Dylan Walsh). Mutta ehkä kaikkea ei ole vieläkään menetetty, kenties jopa ’vanha koira’ voi oppia omista virheistään?
Kukaan ei ole täydellinen esittelee uransa ehtoopuolella olevan supertähden fantastisessa vedossa. Sullyn osa on Paul Newmanille kuin vanha tuttu vaatekerta, jonka näyttelijä on vetänyt ylleen. Näyttelemisen sijaan yleisö saa todistaa valkokankaan veteraanin hienoa viihtymistä, luontevaa ymmärrystä elämänmakuisesta roolihahmosta. Iso osa kiitoksesta kuuluu tietenkin Bentonin hienolle käsikirjoitukselle. Huumori, pettymykset, surut ja ilot ovat kaikki läsnä tarinassa, joka ei missään vaiheessa sorru liialliseen sentimentaalisointiin.
Lopputulos on pieni suuri elokuva ihmisistä, jotka tarvitsevat toisiaan ihmisyytensä ja ihmisarvonsa takia. Kiitos loistavan näyttelijäensemblen, elokuva voi myös luottaa sanomansa perille menoon ilman nolostuttavaa rautalangasta vääntämistä.
– Outi Heiskanen 16.5.2025
