100 LITRAA SAHTIA (2024)

Sysmäläiset siskokset Pirkko (Elina Knihtilä) ja Taina (Pirjo Lonka) ovat jatkaneet perinnelajia sahtimestari-isänsä varjossa. Kun kaupunkiin muuttanut sisko pyytää sisaruksia valmistamaan häihinsä sata litraa sahtia, on heillä näytön paikka. Suomalaisen alkoholielokuvan historiassa ei ole koskaan aikaisemmin maistettu täyden kympin sahtia, mutta nyt ollaan lähellä.
***
Sysmäläissiskokset Pirkko ja Taina ovat kuuluisia valmistamastaan sahdista, jonka resepti on kulkenut perintönä suvussa. Kotiseudulle yllättäen palannut kolmas sisko Päivi on menossa naimisiin ja tekee suurtilauksen: häävieraille tarvitaan sata litraa laadukasta sahtia. Erästä tulee niin makoisaa, että maistelu vie Pirkon ja Tainan mennessään ja sahti loppuu ennen aikojaan. Siskosten on löydettävä keino toimittaa luvatut sahdit häihin, joihin on enää kaksi vuorokautta aikaa.
Teemu Nikin kahdeksas pitkä elokuva 100 litraa sahtia oli vuoden 2025 kotimaisen elokuvan suurin tapaus ja yllättäjä. Yli 200 000 katsojaa saanut komedia nousi vuoden katsotuimmaksi kotimaiseksi ja se sai yli tuplasti enemmän katsojia kuin Nikin kaikki aiemmat elokuvat yhteensä. Aiemmista töistä parhaiten oli menestynyt edellinen ohjaus, lastenelokuva Räkä ja Roiskis (2024), joka sai 22 911 katsojaa. Poikkeukselliseksi menestyksen tekee myös se, että 100 litraa sahtia ei ole jatko-osa, uusintaversio tai tositapahtumiin pohjautuva elokuva. Elokuvan levittäjänä toimi Nelonen Media, jonka mahdollistama markkinointibudjetti eittämättä edesauttoi menestystä.
Sysmäläissyntyinen ja itsekin sahtiharrastajana tunnettu Nikki oli jo pitkään halunnut tehdä kotiseudustaan ja sen ylpeydenaiheesta elokuvan. Perinteisten puskafarssien ja kännikomedioiden kliseistä kaavaa haluttiin rikkoa ottamalla päähenkilöiksi naispuoliset hahmot. Mukaan haluttiin myös kommentaaria suomalaisten suhteesta alkoholiin: ”Ajatukseni oli, että teen elokuvan, jossa viinajuonti on hauskaa, kunnes se ei enää ole”, toteaa Nikki. Elokuvan sävy vaihteleekin edetessään koomisesta traagiseen ja riippuu katsojasta, pystyykö siihen suhtautumaan huumorilla: ”Kun olen saanut palautetta, jotkut sanovat, että se ei ole yhtään hauska. Että on niin surullinen alusta alkaen.” Lähin verrokki elokuvalle saattaa löytyä tanskalaisesta saman aihepiirin draamakomediasta Yhdet vielä (Druk, 2020).
Elokuvan sahtisiskosten rooleissa nähdään pitkään yhteistyötä tehneet Elina Knihtilä ja Pirjo Lonka, joiden kemian varaan komedia rakentuu. Kaksikko valikoitui pääosiin Nikin nähtyä heidät Leea Klemolan Q-teatteriin ohjaamassa näytelmässä Minä, askartelija. Lonka ja Knihtilä palkittiin rooleistaan Nikin komediassa Tallinnan elokuvafestivaaleilla, jonka pääkilpasarjassa 100 litraa sahtia nähtiin vuonna 2024.
Ennen Tallinnaa 100 litraa sahtia sai maailmanensi-iltansa Rooman elokuvajuhlilla. Huhujen mukaan elokuvasta on valmisteilla myös amerikkalainen uusintaversio. Projektin takapiruna häärää Rooman festivaaleilla elokuvan nähnyt rikoskirjailija ja elokuvatuottaja Dennis Lehane, joka tunnetaan mm. Clint Eastwoodin Menneisyyden otteen (Mystic River, 2003) ja Martin Scorsesen Suljetun saaren (Shutter Island, 2010) pohjana olleiden romaanien kirjoittajana. Lehane on lisäksi käsikirjoittanut myös tv-sarjojen Langalla (The Wire) ja Boardwalk Empiren jaksoja.
– Kalle Kinnusen (”Sahtielokuvasta on yllättäen tulossa vuoden katsotuin kotimainen – roolivalinnat loksauttivat komedian palat yhteen”, HS 28.4.2025), Mikko-Pekka Heikkisen (”Kympin juhannusjuoma”, HS 13.6.2025) ja muiden lähteiden mukaan Pekka Pihkoluoma 5.11.2025
