KAVI esittää Hei me lennetään! (Airplane!, 1980) -komediaklassikon osana Helsingin juhlaviikkojen ohjelmaa Taiteiden yössä torstaina 17.8.

Elokuva esitetään Katastrofielokuvien loppukohtauksia -tapahtuman päätteeksi.

Nerokas parodia naureskelee ja tekee kunniaa katastrofielokuvan genrelle. Lentokoneen miehistö ja matkustajat kärsivät ruokamyrkytyksestä, jolloin ainoa kynnelle kykenevä pilotti on Ted Striker (Robert Hays), lentopelkoinen nuori mies, jonka motiivina on saada tyttöystävä Elaine (Julie Hagerty) takaisin. Taukoamaton vitsitykitys on slapstickin ja mustan huumorin juhlaa.

Öisessä ilmassa vain säänmukainen varustus takaa toivotun tunnelman – viltti kainaloon ja Kansalaistorille! Tapahtumassa luvassa myös ohjelmistopaljastuksia Kino Reginan syysohjelmistosta.

Elokuva alkaa n. klo 22 ja tapahtumaan on vapaa pääsy. Elokuvan ikäraja: 12. Lisätietoja tapahtumasta Helsingin juhlaviikkojen sivuilla.