kinoregina@kavi.fi | 29.11.2023 KAVI ja Kino Regina juhlistavat 85 vuotta täyttävää Markku Lehmuskalliota juhlaseminaarilla ja esityssarjalla. Juhlaseminaariin on vapaa pääsy. Tervetuloa!
kinoregina_admin | 15.11.2023 Elämä hengittää ja sitä on kahdenlaista: toinen pitää yllä elämää, toinen ilmaisee olemassaoloa. Arktisen alueen ihmisen maailma saa Johannes ja Markku Lehmuskallion elokuvakertomuksessa tuekseen musiikin, tanssin ja performanssin.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Chantal Akerman teki viimeisenä työnään elokuvan kuolevasta äidistään, elämänsä tärkeimmästä ihmisestä. Holokaustista selvinnyt Natalia Akerman päästää vähitellen irti ja tytär on herkeämättä läsnä, kameroineen. Elokuvan puitteissa päästään suoraan ja sumeilematta käsiksi elämän ja kuoleman kysymyksiin.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Muistot ja kuoleman läsnäolo vaivasivat Birkiniä myös hänen ainoaksi jääneessä pitkän elokuvan ohjauksessaan ja käsikirjoituksessaan. Henkilökohtaisuus ja itsetunnustuksellisuus väreilevät tarinan yllä, jossa keski-iän kriisiin uppoavan naisen menneisyys kaivautuu esiin laatikkojen pohjalta löytyvien valokuvien ja muiden esineiden myötä.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Vittorio De Sica tekee loisteliaan pääosasuorituksen tositapahtumiin perustuvan tarinan pikkuhuijarina, jonka natsit pakottavat esiintymään kaatuneena italialaiskenraalina vastarintaliikejohtajia vangitakseen. Melodramaattisen haikea viihdetuote oli Roberto Rossellinille katkera menestys, Venetsian Kultaisen leijonan voittaja ja kuitenkin ”urani ainoa elokuva, jonka tein ainoastaan rahasta”.
kinoregina_admin | 15.11.2023 DDR-huumori sai elokuvatarkastamon harkitsemaan sensuuritoimia pitkään ja hartaasti, mutta lopulta huumorintaju voitti. Absurdit oivallukset eivät hellitä, kun rocktähti Val Kilmerin keikka rautaesiripun takana paljastuu agenttioperaation kulissiksi. ”Mikään elokuva ei koskaan ole jalostunut kestokatselussa niin komeasti kuin ZAZ-kolmikon ehtymätön ekskursio”, Asko Alanen ylisti Video-oppaan viiden tähden arviossaan.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Atlantin syvyyksissä elää merenneitoprinsessa Ariel, jota ihmisten maailma kiinnostaa enemmän kuin mikään muu. Hän rakastuu prinssi Ericiin, päättää etsiä tämän käsiinsä ja vaihtaa äänensä kolmeen päivään ihmisenä. Kahden Oscarin musiikki säestää Arielin matkaa maan kamaralle.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Birkin ja Geraldine Chaplin muodostavat maanmainion rivetteläisen tiimin Célinen ja Julien ainesosien toisella kierroksella. Autio talo, tirkistelymentaliteetti ynnä maagiset hallusinaatiot järjestäytyvät tuoreeksi tarinaksi teatterin ja elämän – eletyn ja uudelleeneletyn – välisistä, kerroksittaisista suhteista.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Simonia (Stanislas Merhar) piinaa hänen ja Arianen (Sylvie Testud) välinen etäisyys. Rakastettu salailee, valehtelee ja jättää kertomatta saaden miehen takertumaan tähän obsessiivisin ottein. Proust-adaptaatio on kuvankaunis tarina upporikkaiden Pariisista, jossa välinpitämättömyys yhdistyy naurettavan kauniiseen miljööhön.
kinoregina_admin | 15.11.2023 Witold Leszczyński oli yksi puolalaisen elokuvan persoonallisimmista tekijöistä. Edward Redlińskin romaanin filmatisointi Konopielka pohtii pilke silmäkulmassa perinteen ja edistyksen kysymyksiä. Visuaalisesti vahva elokuva sai ensi-iltansa sotatilan aikana vuonna 1982.
Processing...
Thank you!Your subscription has been confirmed.You'll hear from us soon.